• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Etteki dalgalanma durdurulabilir mi?

Etteki dalgalanma durdurulabilir mi? 

İki yıl önce başlayan et fiyatlarındaki tırmanış et ithalatıyla yavaşlatılarak kısmen belli bir düzeyde tutuldu, ancak görüyoruzki, ramazan ayı arifesinde artma yönünde kıpırdanmalar başladı.
 
Et ithalatı, hayvancılıkta olumlu yönde uygulanan teşvikler,hibe programları ve sıfır faizli uzun vadeli geri ödemeli kredilere rağmen neden et fiyatları istenen düzeye inmemektedir?
 
Bunun iki sebebi vardır.Birincisi; et üretiminin istenen düzeye henüz gelmemiş olması, ikincisi ise; aracı ve parekendecilerin et fiyatlarını aşağı çekme konusunda direnmeleridir.
 
PEKİ BU DURUMDA NELER YAPILABİLİR?

Üretimin artırılması için süt inekçiliğini teşvik eden piyasa koşullarının kalıcı ve sürekli olması, ve süt fiyatlarının üreticiyi zarar ettirmeyecek bir tabanda seyretmesi gerekmektedir. Ayrıca küçük baş hayvan sayısının önemli ölçüde azalmış olmasından kaynaklı üretim açığının da olduğu dikkate alınarak koyunculuğun canlandırılmasına ihtiyaç vardır. Bunların yanısıra, dişi hayvan kesimi ve erken kuzu kesiminin azaltılması için de yasal önlemler alınmalı ve denetimler sıklaştırılmalıdır.Bununla birlikte üreticinin giderlerinin azaltılması yönünde alınaması gereken birtakım tedbirler (örneğin yem ve mazot desteği gibi) de büyük önem taşımaktadır.
 
PEKİ DALGALI ET PİYASASININ ÖNÜNE NASIL GEÇİLİR?

Piyasada üreticinin zarar etmeden tüketiciye ucuz et sunabilmesi için ette piyasa istikrarı şarttır. Eğer spekülatörlerin ve aracıların yüksek oranda haksız kâr sağlamalarının önüne geçilmek isteniyorsa, müdahale edici ve düzenleyici mekanizmalar bir an önce hayata geçirilmelidir. Bunu da yapacak tek güç devlettir. Yeni kabinede, ilgili bakanlığımızın (Gıda,Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı) adında “Hayvancılık” kelimesinin bulunması olumlu bir gelişmedir, ancak içinin doldurulması çok önemldir. Öte yandan, ülkemizde 8 adet olan Et Kombinalarının hayvancılığın yoğun olduğu tüm illerde yeniden yapılandırılarak ve güçlendirilerek kurulması büyük önem taşımaktadır. Bu bağlamda umuyoruz ki; Kars’ta Et Kombinasının açılması yönünde yetkililerimizce başaltılan girişimler olumlu sonuç verir ve ilimiz Et Kombinasına tekrar kavuşur. Sağlıklı ve ucuz et yemek için Et Kombinalarına gereksinim hala devam etmektedir. Canlı hayvan, et ve süt piyasasında devletin belirleyici rol oynaması istikrarsızlığın önüne büyük oranda geçebilir .Canlı hayvan ve et piyasasında istikrar yakalanırsa, üretici önünü daha net görebilir, ve hayvancılıkta teşviklerin de ivmesiyle önemli gelişmeler yaşanabilir. Piyasalarda oluşan güven, hayvan satışlarındaki akışkanlık ve üreticiye hızlı sıcak para dönüşü üretimi önemli ölçüde tetikleyeceğinden bir-iki yıl içerisinde et açığı kapatılabilir ve piyasa kalıcı bir istikrara kavuşabilir.Bu durumda üretici,parekendeci ve tüketici dahil herkes mutlu olur.
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.108632.2373
Euro34.857634.9973
Hava Durumu
Üyelik Girişi
Saat
Site Haritası