• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Forum Konuları -> Aralarında 4 ay yaş farkı olan buzağılardan büyük olan diğerinin annesidir? Bu mümkün müdür?
editor
12/03/2016
12:47
1998 yılında Japonya Asashi gazetesinde bir haber çıktı:bir çiftlikte bir buzağının diğer bir buzağının annesi olduğunu yazıyordu.Bu nasıl olmaktadır?Şöyle:
Daha anne karnında olan 3 aylık bir fötüsun ovaryumlarından alınan primordial folliküllerden ultrason rehberliğinde iğnelerle aspire edilen primer oositler laboratuvarda inkübatörde özel medyumlarda olgunlaştırılarak metafaz 2 safhasına getirilmekte,daha sonra sperm ile invitro fertilizasyon yapıarak zigotlar elde edilmekte,ardından inkübatörde embriyo gelişim aşamaları için kültüre edilerek blastosist aşmasına getirildikten sonra başka bir konakçı ineğin uterusuna transfer yapılmaktadır.İnek gebe kalırsa buzağıyı doğurmaktadır.Böylece fötüs daha anne karnında iken anne adayı olmakta eğer oositi kullanılarak elde edilen yavru doğarsa anne olmaktadır.Böylece aralarında 3 ay yaş farkı olan biri birisinin annesi olan iki buzağı elde edilmiş olmaktadır.

slymntvtr
03/03/2016
18:05
alioz bey dediğiniz doğru.Ben orada yanlış yazmışım.Bu primordial folliküller ve primer oositler özel tekniklerle çok ince iğnelerle alınarak laboratuvar ortamında blastosit evresine gelmesi beklenir. Daha sonra sperma ile birleştirilerek fertilizasyon sağlanır. Bunu takiben taşıyıcı anneye transportu yapılır. İlk inekten olan buzağı anne, 3 ay sonra ikinci anneden doğan buzağıda diğer buzağının yavrusu olmuş oluyor.

oğuzhan
03/03/2016
16:25
Çok zor olmasa gerek Ali bey.Buraya kadar getirmişken konuyu sonrasına ben devam edeyim isterseniz.Üç aylık bir buzağıda primer follikül gelişmiştir. Fötustaki primer follikülü alırız ve laboratuvar şartlarına getirip sekonder oosit halini almasını sağlarız.Mayoz bölünmenin metafaz II aşamasına gelinceye kadar oositi laboratuvar şartlarında tutarız.Daha sonra invitro fertilizasyon ile sperm ve oositi laboratuvar şartlarında dölleriz ve blastosist aşamasına gelmesini bekleriz.Bu aşamaya gelen emriyoyu suni tohumlama yolu ile gebeliğin şekillenmediği diğer kornuya naklederiz.Umarım aydınlatıcı ve faydalı bulmuşsunuzdur.Slymntvtr arkadaşımızın yazdığı da zaten benim yazdıklarıma yön verir tarzda.Bu yüzden ikinci kez tebrik etmede bir sakınca görmüyorum.

alioz2016
03/03/2016
13:02
Oğuzhan bey slymntvtr beyin yazdıkları tam doğru değil çünkü anne karnındaki fötüs antral veya graf follikülü değil, primordial folliküller ve primer oositleri barındırır, o zaman nasıl olurda bu follikül ve oositler döllenebilir ki? Biraz daha aydınlatırsanız sevinirim.

alioz2016
03/03/2016
13:02
Oğuzhan bey slymntvtr beyin yazdıkları tam doğru değil çünkü anne karnındaki fötüs antral veya graf follikülü değil, primordial folliküller ve primer oositleri barındırır, o zaman nasıl olurda bu follikül ve oositler döllenebilir ki? Biraz daha aydınlatırsanız sevinirim.

oğuzhan
03/03/2016
00:59
slymntvtr kardeşim tebrikler çok doğru bir açıklama!

slymntvtr
01/03/2016
22:38
Mümkündür. Dişi yavrular anne karnında iken 3. ayından itibaren ovaryumunda graff folikülünü barındırır.Bu graff folikülleri embriyo transferi yöntemi ile döllenerenerek bu mümkün olabilir.

vettemel
01/03/2016
22:30
mümkündür eğer bir inek normal yolla gebe kalmış ise buzağı 5 aylık oldugu zaman ve bu buzağı dişi ise ve bu buzağının gebelik muayesinde tam olarak teshiş edılemeyıp tekrar sunı tohumlama yapılma sırasında tohumu buzağıya atılmıs olup ve bu buzagının domınat follıkulu döllenmişdir buzağı gebe kalmıstır dogum yapıldıgı zaman bu buzagı 4 aylık gebedır
not: follikül oluşumu 3 aylıkken baslamaktadır buzagılarda

Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar17.918317.9901
Euro18.328318.4017
Hava Durumu
Üyelik Girişi
Saat
Site Haritası