• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Google Mehmet Akif’i Unutmadı…

Google Mehmet Akif’i Unutmadı… 

Mehmet Akif Ersoy 20 Aralık 1873 de İstanbul da doğdu. Milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un doğum gününde özel olarak Google 20 Aralık günü yeni tasarım logo yayınladı. Umarım Google, Akif’i kaybettiğimiz gün olan 27 Aralık günü de Akif’i unutturmaz. Çünkü Akif bizler için yaşayan bir kahramandır.
 
Mehmet Akif Ersoy edebi şahsiyetinin yanı sıra, bir çok yetenek ve maharetle dolu gerçek bir mücadele adamı ve Cumhuriyet kahramanı idi. Bazen camilerden etkileyici ve coşkulu vaazlar vererek halkı Ulusal direnişe çağıran güçlü bir hatip, bazen meclis kürsüsünden memleket meselelerini dile getiren heyecanlı bir mebus, bazen dost meclislerinde nükteli sözler savuran ince fikirli bir düşünür, bazen edebiyat dersleri veren bir müderris, bazen yabancı eserleri edebiyatımıza kazandıran bir çevirmen, bazen de Veterinerlik dersleri veren bir hoca idi. Bir zamanlar Kur’an tercümeleri de yapan Mehmet Akif, daima sözünü çekinmeden söyleyen cesur bir eleştirmendi.
 
Tüm bu maharetlerinin yanında aynı zamanda bir Veteriner Hekim olan Akif, ülkemizin en zor koşullarında hayvancılık için de hizmetlerde bulunmuştur.
 
63 yıl süren yaşamı boyunca hep vatan ve insan odaklı düşünen Mehmet Akif, Doğu’nun geri kalmışlığını, insanlarının eksik yönlerini acımasızca eleştirmesine rağmen, batıya hiçbir zaman öykünmemiştir. Tavrını hep haklıdan ve hakikatten yana koyan Mehmet Akif, asla basit kişisel menfaatler peşinde koşmamıştır. İstiklal Marşı’nın sözlerini, milletinin çektiği kara günlerden ve zaferle sonuçlanan haklı savaşlarından ilham alarak yazmıştır. Birinciliğe layık görülen İstiklal Marş’ımızın sözlerinden dolayı Meclis tarafından Akif’e verilen 500 TL’lik ödülü almayarak Türk ordusuna bağışlamıştır. Fedakarlığı ve cömertliği ile de hafızalardan silinmeyen Akif, ne yazık ki hayatının çoğu döneminde maddi zorluklar çekmiştir.
 
Yaşayan ve hep yaşayacak olan Mehmet Akif’i gençlerimize daha iyi anlatmamız gerektiğini düşünüyor, ona ait olan bu hafta içinde onu saygı, şükran ve rahmetle bir kez daha anıyoruz.
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.548332.6787
Euro34.904535.0444
Hava Durumu
Üyelik Girişi
Saat
Site Haritası