• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Sessizliğin Sesi: “Gazetecilik”

Sessizliğin Sesi: “Gazetecilik” 

Kars-Ardahan-Iğdır Veteriner Hekimleri Odası (VHO) Başkanı Prof. Dr. Yavuz Öztürkler’in, “Sessizliğin Sesi: “Gazetecilik” yazısı:
 
Her mesleğin bir başlangıcı olduğu gibi, basın veya medya dediğimiz sektör içerisindeki mesleklerin başlangıcını da sanırım gazetecilik oluşturmaktadır.
 
2000 yıldan fazla bir geçmişi olan gazetecilik, önemli olayları insanlara duyurmak için var olmuş ve bir meslek kolu olarak günümüze kadar süregelmiştir..
 
İnsanoğlu’nun haber alma ve haber yayma tutkusu ile ortaya çıkan gazetecilik matbaanın icadı ile gelişerek hayatın içerisinde vazgeçilmez yerini almıştır.
 
Gazeteci dostlarımızın çalışma koşullarını gördüğümüzde, bir gazetenin masalarımıza kadar kolay gelmediği anlaşılır. Basım aşamasına kadar, yoğun emek ve zihin mesaisi gerektiren gazetecilik, aynı zamanda entelektüel bir birikim ister. Gazete çalışanı deyince aklımıza hep siyah beyaz filmlerden tanıdığımız, “yazıyoooor!” diye bağırarak gazete dağıtan o okul çocuğu gelir. Oysa, dizgicisinden, düzeltmenine, yazarından çizerine, çaycısından dağıtıcısına, muhabirinden editörüne kadar bir ekip çalışması gerektiren bir iş olmalı gazetecilik… Toplumsal sorumluluğu da sırtlayan gazetecilik her açıdan zor bir meslek… Bir de sosyal ve ekonomik sorunları bu zorluğa eklenince gazetecilerin işi daha da zorlaşmaktadır.
 
Her meslekte olduğu kadar gazetecilikte de etik, doğru haber alma ve verme, görev sorumluluğu çok önemlidir. Yanlış, eksik biçimde veya gereksiz yere verilen bir haberin telafisi mümkün olmayan olumsuz sonuçlara yol açabileceği bilinci ile çalışan gazeteciler bizim için çok değerlidir.
 
Onlar daima yazmalı… Onların doğruyu, haklıyı ve haksızı objektif olarak yazmalarına ve isli ellerinden ışık saçmalarına ihtiyacımız var. Onuru ve sosyal statüsü korunması gereken bir meslektir gazetecilik… Toplumun bilge bir damarı olarak yaşamaya devam etmeli ve çalışanları hak ettiği sosyal ve ekonomik haklara sahip olmalıdır. Ekonomik sıkıntılardan uzak ve sosyal açıdan güçlü koşullar onların “sessizliğin sesi” olma görevlerini daha kaygısız yapmasını sağlayacaktır.
 
Bu duygu ve düşüncelerle gazete çalışanlarının “Çalışan gazeteciler Günü”nü kutluyor, toplumun geleceğine sunmuş oldukları ve bundan sonra da sunacakları katkılar için şimdiden teşekkür ediyor ve saygılarımı sunuyorum.10.01.2011
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.477332.6074
Euro34.596434.7351
Hava Durumu
Üyelik Girişi
Saat
Site Haritası