• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Doktora baytar diyenler

Doktora Baytar Diyenlere…
İşini iyi yapmadığı düşünülen insan hekimlerine “Baytar” deme sendromu hala devam ediyor. Geçenlerde bir gazetenin köşesinde de aynı sendroma rastladım.  Doktoruna kızan hemen “Baytar”  diyor. Bu kinayeyi başka meslekler için pek kullanmıyorlar. Örneğin, sağlık ve paranın neredeyse yan yana anıldığı günümüzde hiç kimse, paragöz olarak algıladığı bir Doktora “tüccar” mısın? Demiyor…
 Baytar kelimesi 20.yüzyılda bir dönem hayvan sağlığı hekimleri için kullanılmış, ancak ülkemizde modern Veteriner Hekimlik eğitimi başladıktan sonra kullanılmamıştır. Günümüzde Veteriner Fakültelerinde 5 yıl teorik ve uygulama eğitimini bitirenler yüksek lisans diploması ve “Veteriner Hekim” unvanı almaktadır.
Böylece, baytar diye bir tanımlama yoktur.
Veteriner hekimler: “….yaşamlarını insanlık yoluna adayacaklarına, hayvan ve insan sağlığına çağdaş anlamda hizmet sunmayı ilke edineceklerine ve bilimsel yöntemlerden sapmadan, deontolojik kurallara uyarak ve etik ilkeleri gözeterek mesleklerini icra edeceklerine… “ dair AND içerek mesleklerini yapmaktadırlar.
Veteriner hekimler, hayvana hakaret ederek,  itip kakarak ve  hayvanların hayatını hiçe sayarak hekimlik yapmamaktadırlar. Dolayısıyla işini iyi yapamayan veya memnun kalmadığınız doktorlar için lütfen artık: “baytar mısın?” demekten vazgeçelim, hem insan hekimlerimizi hem de veteriner hekimlerimizi bu kelimeyi kullanarak aşağılamaya çalışmayalım…
Kaldı ki, bir meslek erbabını başka bir meslek kavramını kullanarak yermek zaten doğru değildir. Ahlak dairesinde insanlığa hizmet eden her meslek değerlidir.
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.548332.6787
Euro34.904535.0444
Hava Durumu
Üyelik Girişi
Saat
Site Haritası