• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Hayvancılık işsizliği azaltabilir

HAYVANCILIK İŞSİZLİĞİ AZALTABİLİR…

Sanayi,turizm ve hayvancılık…

Bu üç sektör işsizliği azaltan en önemli sürükleyici güç olarak kabul edilmektedir. Hayvancılık Anadolu’da en önemli geçim kaynaklarının başında gelmektedir.

Geçenlerde bir vesile ile gittiğim bir köyde çok güzel manzaralı ve konforlu bir köy evine sahip ahırında 8-10 adet ineği olan bir çiftçinin mutlu ve huzurlu yaşamına tanık oldum. Köydeki hayatından memnun ve asla köyünden çıkmak istemiyor. Biraz sohbet ettik ve ayak üstü şunları söyledi: “Günde ortalama 20 kg süt veren iki inek aylık asgari ücretten daha fazla bir gelir sağlayabilir. Kaba yem ihtiyacını kendisi sağlayan 4 kişilik bir aile köyde günde 15-20 kg süt veren  5-6 inekle geçimini rahat sağlayabilir. Ancak köyü sevmek ve benimsemek gerekir. Gençler köyde sosyal bir yaşam ortamı bulurlarsa köyden uzaklaşmak yerine köye bağlanabilirler. Şehrin rahat yaşam cazibesi asgari ücretle çalışma pahasına gençleri köyden kente sürüklemektedir.”

Görülüyor ki, bazı illerimizde turizm ve hayvancılık gelirleri bir araya geldiğinde ortaya çıkan sinerji daha sürdürülebilir bir kalkınma ve geçim sağlayabilmektedir.

Köyden kente göçün bir sorunsal olduğu bölgelerimizde hayvancılığı işsizliği azaltan önemli dinamiklerden biri olarak değerlendirmek ve daha cazip kılmak için çareler aramalıyız.

Devletimizin sağladığı destekler ve teşvikler çok önemli olmakla birlikte yaygınlığı ve başvuru kolaylığı artırılmalıdır. Daha fazla başvuru yapılması ve daha çok yararlanılması sağlanmalıdır.

Kırsalda üretimin en önemli kesimini oluşturan kadınlarımıza yönelik projeler geliştirilmeli ve köylerde üretim canlı tutulmalıdır. Köyler sadece yaşlıların hayat sürdüğü bir yer olmaktan çıkarılmalıdır. Özellikle peynir gibi ekonomik katma değeri yüksek yöresel ürünlerin üretilip daha iyi fiyatlara pazarlanması için yeni kapılar aralanmalıdır. Köyde faaliyet gösterenler ve  üretenler yaşamalıdır. Avrupa’da öyle küçük köyler vardırki ürettiği ürünlerle köyde yaşayanların refah ve konfor içinde yaşamasını sağlayabilmektedir.

Sonuç olarak, hayvancılığın üzerine daha fazla odaklanmalı ve işsizliği azaltıcı bir sektör olarak daha fazla proje ve stratejiler geliştirilmelidir. 

Prof.Dr.Yavuz Öztürkler

www.yavuzozturkler.net

Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.548332.6787
Euro34.904535.0444
Hava Durumu
Üyelik Girişi
Saat
Site Haritası